Szpieg musi działać na szkodę interesów Polski
Rodzime regulacje szpiegostwa nie wychodzą naprzeciw współczesnym zagrożeniom.
Piotr Ś., mężczyzna zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod zarzutem szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu, był pracownikiem Agencji Mienia Wojskowego – ustalił portal tvp.info w źródłach zbliżonych do sprawy. 6 grudnia 2016 r. w godzinach porannych został zatrzymany poszukiwany od sierpnia 2016 r. listem gończym por. rez. Piotr C. Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła wymienionemu zarzut z art. 130 § 3 kodeksu karnego – możemy przeczytać na stronie internetowej Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Podobne komunikaty pojawiają się dość regularnie w środkach masowego przekazu. Należy zdawać sobie sprawę, że w obliczu coraz to większych zagrożeń, z którymi zmaga się współczesny świat, działalność szpiegowska też będzie wzrastać. Organy państwa, chcąc się wywiązać z obowiązku konstytucyjnego określonego treścią art. 5 ustawy zasadniczej, muszą skutecznie przeciwstawić się działalności szpiegowskiej mogącej wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. W systemie działań zabezpieczających prawidłowe funkcjonowanie kraju ważną rolę odgrywa prawo karne, które penalizuje taką nielegalną aktywność.
Co to jest obcy wywiad
Przestępstwo szpiegostwa przez długi czas traktowane było jako odmiana zdrady. W obecnym stanie prawnym zostało zaprojektowane przez ustawodawcę w art. 130 kodeksu karnego, stanowiąc klasyczne przestępstwo przeciwko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta